OBSCURE SPHINX - Emovere
Tři skladby s celkovou stopáží 29 minut, tomu říkám správná plocha pro EP sludge doomového stylu. Studiový návrat po mnoha letech se polské skupině hnané charismatickým ženským vokálem jednoznačně povedl.
Metalopolis již 20 let pravidelně přináší informace a články převážně související s metalovou hudbou. Často však zavítáme i do jiných než metalových anebo vůbec hudebních oblastí a nezřídka tak nabízíme i obsah mimo hlavní záběr našeho webového magazínu.
ANTIMATTER, dieťa Duncana Pattersona, ktorý sa výrazne podpísal pod tvorbu britských post-doomerov ANATHEMA, sa má čulo k životu. Po rozchode s bratmi Cavanaghovcami a spol. vydal Duncan dva albumy. Prekvapivo priemerný a nevýrazný „Saviour“ a v mojich očiach a ušiach vydarenejší „Lights Out“. Medzi nimi zapadnuté, ale o to zaujímavejšie, je recenzované dielko, živák zaznamenaný vo francúzskom Lille v piaty októbrový deň roku 2002...
Čo túto dosku robí interesantnou, je fakt, že ide tak trochu o unplugged ANATHEMY. Kmeňová dvojica ANTIMATTER v zložení Patterson – Moss je totiž na rozdiel od zvukovo opulentných štúdioviek doplnená iba prekvapujúcim hosťom, Dannym Cavanaghom (ku ktorej kapele patrí snáď uvádzať netreba). Trio obsluhujúce gitary (Cavanagh, Moss), basu (Patterson) a klavír (Cavanagh) sa v symbióze s kvalitným vokálom Michaela Mossa postaralo o prekvapivo na dreň osekané verzie skladieb z debutu „antihmoty“, obohatené trojicou pochádzajúcou z „Alternative 4“ a jedným kusom z „Eternity“, teda z albumov z portfólia Duncanovho predošlého pôsobiska.
Celý koncert je hrubým, neupravovaným low-cost záznamom z mixpultu, napriek tomu je zvuk znesiteľný, čistý (až na pochopiteľne potlačený potlesk publika, ktorý však dodáva nahrávke punc komornosti, príjemnej „malosti“ a autenticity). Dominantou je Mossov kvalitný, čistý spev (z času na čas zdvojený Dannym), hra gitár je oprostená od efektov a klávesové party sú zjednodušené na síce menej pompézny, ale o to naliehavejší a krehký zvuk piana.
Po úvodnej, bolestnej a minimalistickej „Lost Control“ sa v pätici skladieb zo spomínaného „Saviour“ nálada posunie do klasického, aj keď trochu ponurejšieho, „nezapojeného“ rockového štýlu, a odhaľuje, že moderný zvukový háv ich štúdiovej verzie je možno zbytočným flitrom, ktorého trblietanie len odpútava pozornosť od výborne vystavanej, v dobrom slova zmysle pesničkovej štruktúry. „Over Your Shoulder“ je middle-of-the-road gitarovka, „Psalms“ si napriek akustickému šatu zachoval pôsobivú trip-hopovú atmosféru, „Going Nowhere“ zabrúsi až kamsi do folku a „Saviour“ sa od GARBAGE evokujúcej polohy z albumu vzdialil na míle, bez toho, aby pri prearanžovaní utrpel akúkoľvek úhonu.
„Live @ K13“ určite nie je šokom v žiadnom slova zmysle, je „len“ jedným z tých vzácnych živákov, ktoré dokonale prenášajú náladu zo živej interpretácie na poslucháča jej záznamu, nesnažiac sa o ilúziu na koncerte beztak ťažko dosiahnuteľnej dokonalosti. Zdá sa, že Duncan Patterson našiel dokonalý priestor na sebarealizáciu v nehvieznom ANTIMATTER, brázdiacom zapadnuté kluby – a to je len dobre. Napriek tomu, po doznení tichých „Destiny“ a „Eternity part III“ jeho odchod z ANATHEMY trochu zamrzí...
(fotografie pochádzajú z antimatter.free.fr)
„Live @ K13“ určite nie je šokom v žiadnom slova zmysle, je „len“ jedným z tých vzácnych živákov, ktoré dokonale prenášajú náladu zo živej interpretácie na poslucháča jej záznamu, nesnažiac sa o ilúziu na koncerte beztak ťažko dosiahnuteľnej dokonalosti. Zdá sa, že Duncan Patterson našiel dokonalý priestor na sebarealizáciu v nehvieznom ANTIMATTER, brázdiacom zapadnuté kluby – a to je len dobre.
7,5 / 10
Michael Moss
- dvanásťstrunná gitara
Duncan Patterson
- basgitara
Danny Cavanagh
- piano, gitara, spev
Black Market Enlightenment (2018)
Live Between The Earth & Clouds (2017)
Welcome To The Machine (single) (2016)
The Judas Table (2015)
Too Late (single) (2014)
Fear Of A Unique Identity (2012)
Alternative Matter (2010)
Live@an Club (2009)
Leaving Eden (2007)
Planetary Confinement (2005)
Unreleased 1998 - 2003 (2004)
Lights Out (2003)
Live @ K13 (2003)
Saviour (2001)
nezne pohladenie.
Tři skladby s celkovou stopáží 29 minut, tomu říkám správná plocha pro EP sludge doomového stylu. Studiový návrat po mnoha letech se polské skupině hnané charismatickým ženským vokálem jednoznačně povedl.
Jedni z mála u nás (ne-li vůbec jediní) představitelé zatuchlého hnilobného death/doomu o sobě dávají vědět novým EP, jehož trojice chorobných songů také jasně demonstruje fakt, že tato obluda už dozrála na úroveň plnohodnotného alba. Čím dříve, tím lépe!
Pokračování, která neukončují děj, to mají těžké. Druhé Silo je pomalé, vláčné a nestane se v něm vlastně nic, co by se nevešlo do jednoho dvou dílů. Nečtenářům knih navíc nemusejí být zřejmé všechny pohnutky jednajících. Tak snad to třetí řada narovná.
Ruské skupiny většinou ignoruji, ale než jsem si všiml, že je tahle z Jekatěrinburgu, upoutal mě jejich starosvětský thrash. Nic převratného se sice neděje, spíš je to jako výlet zpět časem, ale pro pamětníka celkem dobrý.
Keith Buckley (ex-EVERY TIME I DIE) jako by se svými kumpány zkoušel štěstí v hodně melodickém metalcore, nebo možná spíše post-hardcore, ale na mě je to hodně plytké a podbízivé. BETTER LOVERS, kde působí další členové ETID, jsou úplně jiná liga.
Trochu Red Dead Redemption pro čtenářky Marianne. Pod krví a špínou se schovávají scenáristická klišé a dutá schémata revizionistických westernů. Má to sice patřičně gritty look, ale nekouše to. Spousta sentimentu a neschopnosti poradit si s postavami.
Veteráni stonerrockového stylu toho mají za sebou už hodně, ale stále jim to hodně sluší a tak i album roku 2024 v sobě nese odkaz na klasické devadesátky a tedy dobu, kdy tahle skupina tvořila po boku KYUSS historii.